cross2
Donnel D מנהל מדיה דיגיטלית

הכללים הנכונים שיש לעקוב אחר כל סימן מחזור

 

לפעמים זה נראה כאילו כל דבר בעולם המודרני עשוי מפלסטיק. החומר המגוון נמצא במכוניות, צעצועים, אריזות, ביגוד, כלי בית, כלי אוכל ועוד ועוד - אבל זה גם זורם את רחובותינו, סותם את נתיבי המים שלנו וחונק את החיים הימיים. למעשה, מחקר אחד טוען כי 32% מאריזות הפלסטיק מסתיימות באוקיינוסים שלנו מדי שנה.

ניתן למחזר בקלות הרבה פלסטיקה, אך לפי נשיונל ג'יאוגרפיק, 91% מהפלסטיק מעולם לא ממוחזרים. עם כל הכללים והסמלים השונים, זה יכול להיות מבלבל עבור הצרכנים להבין בדיוק כיצד למחזר אותו. בתור התחלה, בכל עיר ועיר יש תוכניות מיחזור שונות. "השווקים של חומרים ממוחזרים משתנים כל הזמן, מה שאומר שיש פעמים שתוכניות המיחזור שלך עשויות להשתנות", אומר מייק בראון (אחד היועצים הסביבתיים של מכון משק הבית). גם אם אין דרך לעיר שלך למחזר חומר מסוים, הוא אומר שיש עדיין סיכוי שהם אוספים אותו בכל מקרה, או יאחסן אותו או ישלח אותו למחזור .

בנוסף, לא ניתן להכניס הכל לפחי מחזור. אם במקום העבודה שלך יש מכולות נפרדות לפח, פלסטיק ונייר, יתכן שתצטרך להקדיש מחשבה נוספת למה שנכנס לכל אחד מהם. (לדוגמה, כוס קפה עם שרוול קרטון ומכסה פלסטיק עשויה לדרוש מכל רכיב להיכנס לפח שונה.)

יש גם את הסיכון לזיהום צולב. רק מכיוון שהאוכל שלך הגיע במיכל פלסטיק לא אומר שאתה יכול מייד לזרוק אותו למחזור כשתסיים לאכול. "אם בקליפת הפלסטיק שאכלתם ארוחת הצהריים שלך יש אוכל שאריות, האוכל צריך להיכנס לפח וצריך לשטוף את המכולה לפני שמכניסים לפח המיחזור," אומרת בירנור אראל, דוקטורנט, מנהלת המעבדה למדעי הבריאות, היופי והסביבה במכון טוב לבית.

כמובן שגם הסמלים עצמם צריכים להסביר. בעוד שסמל הפלסטיק האוניברסלי ♻ (שלושה חצים היוצרים משולש) נותר זהה ♻, המספרים בפנים עושים הבדל משמעותי. כאן תוכלו לגלות מה המשמעות של כל סמל, יחד עם דוגמאות וכיצד למחזר אותו.

סמל מחזור פלסטיק מס '1: PET או PETE

סמל מחזור פלסטיק 1

PET או PETE (פוליאתילן טרפטלט) הוא הפלסטיק הנפוץ ביותר למשקאות בבקבוקים לשימוש חד פעמי, מכיוון שהוא זול, קל משקל וקל למחזור. זה מהווה סיכון נמוך למוצרי פירוק שטיפות. שיעורי המיחזור נותרו נמוכים יחסית (סביב 20%), למרות שהחומר מבוקש מאוד מצד היצרנים.

נמצא ב: שתייה קלה, בקבוקי מים, קטשופ ובירה, בקבוקי שטיפת פה, מיכלי חמאת בוטנים, רוטב סלט ומכלי שמן צמחי.


כיצד למחזר אותו: הועבר דרך רוב תוכניות המיחזור על שפת המדרכה


ממוחזר ל: פליס קוטב, סיבים, תיקים, רהיטים, שטיחים, ציפוי, רצועות, בקבוקים ומכלי מזון (כל עוד הפלסטיק הממוחזר עומד בתקני טוהר ואין בו מזהמים מסוכנים)

סמל מחזור פלסטיק # 2: HDPE

HDPE (פוליאתילן בצפיפות גבוהה) הוא פלסטיק רב תכליתי עם שימושים רבים, במיוחד לאריזה. זה נושא בסיכון נמוך של שטיפה וניתן למחזור בקלות לסחורות רבות.

נמצא ב: קנקני חלב, בקבוקי מיץ, בקבוקי ניקוי אקונומיקה, חומרי ניקוי ובקבוקים אחרים, בקבוקי שמפו, כמה שקיות אשפה וקניות, בקבוקי שמן מנוע, אמבטיות חמאה ויוגורט, ספינות קופסאות דגנים.


כיצד למחזר אותו: הועבר דרך רוב תוכניות המיחזור על שפת המדרכה, אם כי יש כאלה שמאפשרים רק לאותם מכולות עם צוואר


ממוחזר לתוך: בקבוקי ניקוי כביסה, בקבוקי שמן, עטים, מיכלי מיחזור, אריחי רצפה, צינור ניקוז, עץ, ספסלים, בתי כלבים, שולחנות פיקניק, גידור, בקבוקי שמפו

מיחזור פלסטיק סמל מס '3: V או PVC

V (ויניל) או PVC (פוליוויניל כלוריד) קשוחים ומתלבשים היטב, ולכן משתמשים בהם לרוב בצנרת, בצדדים ויישומים דומים. PVC זול, ולכן הוא נמצא בשפע מוצרים ואריזה. מכיוון שכלור הוא חלק מ- PVC, ייצורו יכול לגרום לשחרור של דיוקסינים מסוכנים ביותר. לעולם אל תשרוף PVC, מכיוון שהוא משחרר רעלים.

נמצא ב: בקבוקי שמפו; בקבוקי שמן לבישול; אריזת שלפוחית; מעילי חוט; ציפוי; חלונות; צנרת

כיצד למחזר אותו: ממוחזר לעיתים רחוקות; מקובלת על ידי כמה יצרני עצים מפלסטיק

ממוחזר ל: סיפונים, ציפוי, שכבות בוץ, מרזבי כביש, ריצוף, כבלים, פסי האטה, מחצלות

סמל מיחזור פלסטיק מס '4: LDPE

LDPE (פוליאתילן בצפיפות נמוכה) הוא פלסטיק גמיש עם יישומים רבים. מבחינה היסטורית זה לא התקבל ברוב תוכניות המיחזור האמריקניות על שפת המדרכה, אך יותר ויותר קהילות מתחילות לקבל זאת.

נמצא ב: בקבוקים לסחיטה; לחם, אוכל קפוא, ניקוי יבש ושקיות קניות; תיקים; רהיטים

כיצד למחזר אותה: LDPE לא ממוחזר לעתים קרובות, אך קהילות מסוימות יקבלו את זה. ניתן להחזיר שקיות קניות מפלסטיק לחנויות רבות לצורך מיחזור.

ממוחזר ל: פחי אשפה ופחים, פחי קומפוסט, מעטפות משלוח, ציפוי, עץ, קשרי גינון, אריחי רצפה

סמלים למחזור פלסטיק # 5: PP

PP (פוליפרופילן) הוא בעל נקודת התכה גבוהה ולכן לרוב הוא נבחר למיכלים שצריכים לקבל נוזל חם. זה הופך בהדרגה למקובל יותר.

נמצא ב: מיכלי יוגורט; בקבוקי סירופ ותרופות; כובעים; קשיות

כיצד למחזר אותו: ניתן למחזר פלסטיקה מספר 5 דרך כמה תוכניות.

ממוחזר ל: פנסי איתות, כבלי סוללה, מטאטאים, מברשות, מארזי מצברים אוטומטיים, מגרדי קרח, גבולות נוף, מתלים לאופניים, מגרפות, פחים, משטחים, מגשים

סמל מיחזור פלסטיק מס '6: PS

ניתן להפוך את PS (קלקר) למוצרי נוקשה או קצף - במקרה האחרון הוא ידוע בשם הסימן המסחרי קלקר. מונומר סטירן יכול לדלוף למזונות וזה מסרטן אנושי אפשרי, ואילו תחמוצת הסטירן מסווגת כמסרטנת אפשרית. החומר היה זמן רב ברשימות הלהיטים של אנשי איכות הסביבה לפיזור נרחב בנוף, וקשה למחזור בצורה ידועה לשמצה. רוב המקומות עדיין לא מקבלים את זה בצורות קצף מכיוון שזה 98% אוויר.


נמצא ב: צלחות וכוסות חד פעמיות, מגשי בשר, קרטוני ביצים,בקבוקי אספירין, מארזי דיסק קומפקטי


כיצד למחזר אותו: ניתן למחזר פלסטיקה מספר 6 דרך כמה תוכניות.


ממוחזר ל: בידוד, צלחות מתג אור, קרטוני ביצה, פתחי אוורור, סרגלים, אריזת קצף, מיכלים

מיחזור פלסטיק סמל מס '7: שונות

מגוון רחב של שרפים מפלסטיק שאינם משתלבים בקטגוריות הקודמות גושים למספר 7. פוליקרבונט הוא מספר 7, והוא הפלסטיק הקשיח שההורים דאגו בימינו, לאחר שמחקרים הראו שהוא יכול להדליף שיבושים בהורמונים פוטנציאליים. PLA (חומצה פולילקטית), העשויה מצמחים והיא ניטרלית בפחמן, נופלת גם היא בקטגוריה זו.

נמצא ב: בקבוקי מים בני שלושה וחמישה ליטרים, חומרים 'מוגנים נגד כדורים', משקפי שמש, DVD, מקרי iPod ו- מחשב, שלטים ותצוגה, מכולות מזון מסוימות, ניילון

כיצד למחזר את זה: פלסטיקה מספר 7 באופן מסורתי לא ממוחזר כלכך עד היום, למרות שהתחילו למחזר. 

ממוחזר ל: עץ פלסטיק, מוצרים בהתאמה אישית. 

סמלי מחזור פלסטיק - חשובים מאוד ליצרנים 

יצרנים רבים בעולם מעוניינים להיתפס בצד הלקוחות כאקולוגיים יותר ובעלי חשיבות לסביבה ,לכן מספר רב של מפעלים ויצרנים כבר היום פועל למען שימוש בפלסטיק ממוחזר או משתמש בריסייקל של האריזות . 

אחת מהחברות שאנחנו מחזיקים היא חברת ניוואה אשר דוגלת במיחזור ,בכתבה הבאה נדבר על המחזור שפועלת וציוני דרך המבדלים אותה מהייצרנים האחרים. 

 

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 13
thumbs-down3 1
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.