cross2
Donnel D מנהל מדיה דיגיטלית

דאודורנטים קונבנציונליים ואנטיספרפירנט הם בעלי פונקציות מרובות. בהגדרה, הנוזל סותם את נקבוביות העור בבתי השחי או סוגר אותם כך שרק זיעה מועטה תוכל לברוח. רבים עושים זאת באמצעות מלחי אלומיניום. מצד שני דאודורנט 'טהור' אינו מונע הזעה, הוא מפחית את הריח. אפקט הדאודורנט מנטרל את ריח הזיעה המיוצר על ידי חיידקים.

מדוע משתמשים באלומיניום בדאודורנטים?

האלומיניום בדאודורנט חוסם את הנקבוביות. באופן קפדני, מלחי אלומיניום נמצאים רק בנוגדי זיעה, ולא בדאודורנטים. מכיוון שגם אם לא נבדיל בשימוש בשפה היומיומית, לשתי קבוצות המוצרים השפעות שונות. דאודורנטים מכסים בעיקר את ריח הזיעה, ואילו נוגדי העברה נועדו למנוע או להפחית את הזיעה לחלוטין. האלומיניום משמש לכך. בשפה פשוטה אלומיניום סותם את נקבוביות הזיעה שלנו!

מה גורם האלומיניום?

באמצעות שימוש במלחי אלומיניום, הדאודורנטים או נוגדי הנשימה מפריעים ישירות לתהליכי הגמילה מגוף האדם. גוף האדם משתמש באזורים מסוימים לצורך ניקוי רעלים מהגוף כמו בתי השחי. הרעלים מנקים בצורה של זיעה. אנטיספרפירנט, כפי שהשם מעיד בבירור, מונע מהגוף לטהר רעלים מתחת לבתי השחי ולהשאיר אותם בגוף. תרופה נוגדת זיעה מועילה בעיקר לאנשים שמזיעים יתר על המידה מתחת לזרועות. אך גם לאותם תנאים קיימות שיטות טבעיות שאינן כוללות אלומיניום. יתרה מזאת, אנשים חווים תגובות אלרגיות של כלוריד האלומיניום, למשל בצורה של פריחה או גירוי בעור.

במשך שנים כבר הניחו כי אלומיניום יכול להוות גורם סיכון לסרטן השד. זה קשור גם למחלת האלצהיימר. במיוחד הסרט התיעודי " קובץ האלומיניום " של הקולנוען האוסטרי ברט אהגרטנר בשנת 2013 החזיר את הנושא לתקשורת המיינסטרים. עם זאת, עד כה אין הוכחה מדעית כי אלומיניום בנוגדי זיעה או דאודורנטים גורם או אינו גורם לסרטן. אך יותר ויותר צרכנים מודאגים ומחפשים באופן פעיל חלופות.

למה לחפש דאודורנט ללא אלומיניום?

הזיעה האנושית אינה נטולת ריח אלא אם כן היא נוהגת על ידי חיידקים. חיידקים מביאים לתסיסה של זיעה ומשחררים חומרי פסולת שונים עם ריח רע, המעניקים את הריח הלא נעים לזיעה. דאודורנטים ללא אלומיניום עובדים על ידי הריגת חיידקים אלו, האחראים על ריח רע. ככל שיותר ויותר צרכנים מגיבים כעת ברגישות רבה לנושא זה, יותר ויותר מותגים מציעים דאודורנטים נטולי אלומיניום וגם ללא אלכוהול. דאודורנטים אלו לרוב נקיים מחומרים משמרים מלאכותיים, בושם או אלכוהול והם עדיין מגנים בצורה יעילה מפני זיעה וריח. 

על פי מחקר שנערך על ידי ביירסדורף, 72% מהצרכנים רוצים דאודורנטים ללא אלומיניום שמשאירים מעט או ללא שאריות על עור ובגדים. במיוחד היצרנים של מוצרי קוסמטיקה טבעיים כבר פיתחו אלטרנטיבות שעובדות. הם משתמשים למשל במינרלים אלקליין המנטרלים את הסביבה החומצית של הזיעה ובכך מונעים צמיחה של חיידקים הגורמים לריח.

לחלופין, הם מוסיפים שילובים חכמים של שמנים אתרים ותמציות צמחים כדי למנוע השפלה אנזימטית של זיעה בבית השחי, מה שמוביל לריחות לא נעימים. בפרט, מותגי קוסמטיקה טבעית מציעים מגוון רחב של דאודורנטים ללא כלוריד אלומיניום. אך תוכלו למצוא גם דאודורנטים ללא אלומיניום אצלנו. ישנן גם כמה דיאודורנטים ללא אלומיניום לילדים המיועדים במיוחד לצרכים של ילדים ובני נוער, כמובן כולם טבעיים! בדרך כלל הם יהיו סדרת הדאודורנטים תצורת רול און. 

בתמונה הלוגו שיופיע בצורה כזאת או אחרת על מוצר ללא אלומיניום. 

האם אתם באמת צריכים לקנות דאודורנט ללא אלומיניום?

יכנסו לכל שוק אורגני או חנות קוסמטיקה מתקדמת ותמצאו מדפים עם דאודורנטים אלטרנטיביים, רבים מהם מפרסמים בקול רם שהם ללא אלומיניום כמו הרול און. זה כמובן מעלה שאלה חשובה לריח גוף: האם כל הדאודורנטים ששפכת לבורות שלך עד לנקודה זו הכילו אלומיניום, והאם זה פגע בבריאותך לאורך זמן בשום דרך? התשובה (אלא אם כן אלרגית לאלומיניום) היא לא מודגש. כל המחקרים הגדולים לתוך אלומיניום דיאודורנטים מאז תחילת שנות ה -2000 הציעו כי הם לא בעיה, על פי ד"ר סוזן מסיק, רופא עור במרכז הרפואי וקסנר באוניברסיטת אוהיו.

לדבריה, הטענה כי תרופות נוגדות זיעה המכילות אלומיניום גורמות לסרטן היא מיתוס שהושפע במוחם של רופאים ומדענים. 

הרעיון שאפשר לקשור תרופות נגד זיעה עם אלומיניום לסרטן, מתוארך למחקרים כמו זה מתחילת שנות האלפיים, ומראה שאם מורחים הרבה Old Spice על כמה תאים בכלי פטרי, תאים אלה סובלים מנזק ל- DNA. יש חוקרים שהציעו כי האלומיניום בדאודורנט עשוי להיות האשם, וכי דאודורנטים נושאי אלומיניום עלולים לגרום לסרטן שד אצל נשים. הקטע העיקרי של הראיות המוצעות לקישור כביכול? נראה כי סרטן השד יתקרב לבית השחי מאשר רחוק ממנו.

הבעיה עם קו מחשבה זה היא שיש המון דברים הגורמים נזק ל- DNA לתאים בודדים בכלי פטרי שאינם גורמים למעשה לסרטן אצל בני אדם. ניקוז כמה תאים רופפים באמבט כימי כבד הוא צעד ראשון הגון אם אתה רוצה לדעת אם חומר כימי עשוי להיות מסוכן. אבל כל המחקרים מסוג זה יכולים לומר לך האם כדאי לחקור את הכימיקל הלאה, ולא אם זה בעצם בעיה באופן בו בני האדם משתמשים בו.

כדי לרדת לעומק הנושא, מדענים צללו עמוק לעולמם של נוגדי זיעה. תוצאותיהם הובילו ביסודיות את הרעיון שנשים שמשתמשות בתרופות נוגדות-אלומיניום מבוססות אלומיניום חולות בסרטן שד לעתים קרובות יותר מאלו שלא, כך מסה מסיק ל- Live Science. היא הצביעה על מאמר , שפורסם בכתב העת Critical Reviews in Toxicology בשנת 2014, שבדק בקפדנות את כל המחקרים הקיימים בנושאי בריאות סביב אלומיניום ולא מצאו שום הוכחה לכך שהנוגד transpirant מהווה סכנה מיוחדת לבריאות האדם.

יצרני דאודורנט מכניסים אלומיניום לנוסחאותיהם, הסביר מאסיק, מכיוון שהוא חוסם את תעלות הזיעה אך אינו חודר עמוק יותר אל תוך העור. זה הופך אותו לאנטיספרפירנט יעיל. 

"לתרכובת שתגרום לסרטן," היא אמרה, "ככל הנראה מנגנון יהיה קשור לספיגה בזרם הדם בריכוז גבוה מספיק כדי לגרום לרעילות, וזה לא סביר עם תרכובת אקטואלית המיושמת רק על בית השחי. " במילים אחרות, בכימיקל שיגרום לסרטן הוא צריך להיכנס לגוף בפועל במינונים גבוהים.כמות החומר בדאודורנט אלומיניום קטנה מדי יום לבית השחי ופשוט לא עושה.

בכדי לנקות באמת אלומיניום מהגוף, תצטרכו להיפטר יותר מסתם דאודורנט. החוקרים אומרים כי מריחואנה וטבק מכילים אלומיניום. וכמובן שהוא קיים ברדיד אלומיניום ובכלי בישול.

האנשים שבעצם נמצאים בסיכון לסוגי סרטן הקשורים לאלומיניום, כך מצאו החוקרים, הם עובדי תעשייה במתכות ובמפעלים אחרים, שם יש ריכוז גבוה של אבק מרופד אלומיניום באוויר. אבל זה סיטואציה שונה מנטילת ג'ל על העור.

"העור שלנו גם שיהיה עור רגיש הוא המחסום האדיר בפני העולם החיצון," אמר מאסיק, ולכן הוא שומר עלינו.

היוצא מן הכלל האמיתי, היא אמרה, הם חולים עם אלרגיות.

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 3
thumbs-down3 2
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.