cross2
Bernadett מנהלת מותג

תוכן עניינים המקיף ביותר על הריון - מעדכן נכון ל 2021 :
1. מה הוא הריון?
2. כמה זמן איחור במחזור מעיד על הריון
3. מהי בדיקת הריון ביתית ואיך היא עובדת?
4. האם הבדיקה אמינה וממתי אפשר לעשות אותה בבית?
5. מתי אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית?

6. כמה עולה בדיקת הריון?
7. מחיר בדיקת הריון ביתית
8. איך עושים בדיקת הריון שלב אחרי שלב?
9. איך נראית בדיקת הריון חיובית? - כולל תמונה
10. אם התוצאה שלך בבדיקה ביתית חיובית, האם את בטוח בהריון?

11. האם פס חלש מעיד על הריון?
12. אם התוצאה שלך יצאה שלילית, בטוח שאין הריון? לא!
13. כמה זמן אחרי השתרשות אפשר לעשות בדיקת הריון?
14. מה מרגישים בתחילת הריון?
15. האם מותר לקיים יחסים בתחילת הריון?

16. איך מזהים הריון תאומים
17. מתי מופיע פס הריון בבטן
18. איך תוכלי להתמודד עם פס הריון?
19. איך להודיע על הריון

 

מה הוא הריון?

 הריון, תהליך שנמצאת בו נקבה והיא נושאת ברחמה צאצא (תינוק) אחד או יותר, הקרוי בשפה המקצועית עובר, העובר מתפתח ברחם עד לשלב בו הוא מסוגל לחיות מחוץ לרחם (עד ללידה). תהליך ההיריון מתחיל מהפריית ביצית על ידי תא זרע (התעברות) היוצרת זיגוטה המשתרשת ברחם ומקבלת משאבים מגופה של הנקבה שהתעברה (נכנסה להריון). תהליך ההריון התקין של אישה מסתיים בלידה, אולם לעיתים אלול הריון להסתיים בהפלה טבעית או מלאכותית, תלוי מצב גופני של האם, בריאות העובר וגורמים נוספים שנדבר בהמשך. 

כמה זמן איחור במחזור מעיד על הריון

אחד הסימנים הכי מעוררי חשד או תקווה להיריון הוא איחור במחזור, אבל הריון הוא לא הסיבה היחידה שבגללה המחזור עלול לאחר או לא להגיע: חולי, שינויי תזונה ומשקל, סטרס ושינויים בהרגלי האימון יכולים לגרום לשינויים בהופעת המחזור החודשי.

לנשים שהמחזור שלהן סדיר בדרך כלל, אם עבר יותר משבוע מאז מועד הווסת המשוער קיים סיכוי שהן בהריון. מי שהווסת שלה אינה סדירה אינה יכולה לדעת בוודאות מתי מתחילה תקופת העיכוב ולכן כדאי לבדוק ברגע שחושבים שיש איחור בווסת.

מהי בדיקת הריון ביתית ואיך היא עובדת?

בדיקת הריון ביתית היא בדיקה ראשונית לגילוי הריון. היא עובדת על עקרון של זיהוי איכותי של hCG (הורמון ההריון) בשתן. ה-hCG הוא חלבון המופרש מהשליה המתפתחת מספר ימים לאחר ההפריה.

הערכות הביתיות לבדיקות הריון פופולריות בזכות הזמינות הגבוהה שלהן, מחירן הנמוך והאפשרות לבצע אותן בצורה דיסקרטית. כאשר הן מבוצעות בצורה נכונה ולפי הוראות היצרן, האמינות שלהן גבוהה מאוד.

ניתן לרכוש את בדיקת הריון בלינק הזה  

בדיקת הריון ביתית

 

מומלץ שיהיה תמיד אחד נוסף בבית למקרה של בדיקה חוזרת או לשעת הצורך. 

הערכה שמגיעה מורכבת משני פסי צבע, האחד ביקורת והשני לבדיקה עצמה. פס הביקורת צריך לשנות את צבעו בכל מקרה, ואם נמצא הורמון ההריון קיימת תגובת צבע גם בפס השני, ויופיעו שני פסי צבע - כלומר תשובה חיובית. כאשר רק הפס ביקורת משנה את צבעו מפוענחת התשובה כשלילית להריון. 

 

האם הבדיקה אמינה וממתי אפשר לעשות אותה בבית?

הערכות לבדיקת הריון אמינות, בייחוד אם הבדיקה לא מבוצעת מוקדם מדי (טרם יום האיחור בווסת). מרבית החברות מדווחות על אמינות של 99% ומעלה אם הבדיקה מבוצעת לאחר יום האיחור במחזור.

לתוכן עניינים לחצו פה

מתי אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית?

הורמון hCG מופיע כשבוע לאחר ההפריה (ההוכחה לזה שאת כנראה בהריון). לכן את הבדיקה רצוי לעשות כבר ימים אחדים לאחר שמבחינים כי המחזור החודשי לא מופיע! מומלץ לבצע בדיקת הריון ביתית כדי לבדוק את הימצאותו של ההורמון בשתן. כמות ההורמון גדלה באופן טבעי ככל שההריון מתקדם – ומגיעה לשיאה עד החודש השלישי של ההריון.

כמה עולה בדיקת הריון? 

אז כמה עולה בדיקת הריון ביתית ואיזו בדיקת הריון הכי טובה?

רבות מאיתנו משתמשות בערכה לבדיקת הריון ביתית עוד לפני בדיקת ההריון אצל רופא הנשים אבל לא כולן יודעות כמה עולה בדיקת הריון ביתית?

לעיתים, מתוך אמונה ותקווה גדולה שהחודש זה יקרה, בדיקת הריון ביתית שמראה תוצאה שלילית אינה מספקת אותנו, ובכדי לוודא את העניין אנו עושות עוד בדיקה ביתית לאחר מספר ימים, מתוך ידיעה שיש סיכוי שבדקנו מוקדם מידי, ואולי הפעם התשובה תהיה שונה.

למעשה, מרגע שהחלטנו שאנחנו רוצות להכנס להריון ועד שזה קורה בפועל, לא עובר חודש מבלי שנעשה שימוש בערכת בדיקת הריון, ולעיתים נבצע אפילו יותר מבדיקה אחת.

מחיר בדיקת הריון ביתית

כיוון שרב הנשים עושות שימוש במספר בדיקות הריון ביתיות עד לכניסה להריון ולא באמת יודעות כמה עולה בדיקת הריון ביתית, אז תמיד עולה השאלה מה המחיר של בדיקת הריון. בדיקת הריון לא צריכה לעלות יותר מ 20₪ אין הצדקה לשלם יותר. 

ניתן לרכוש את בדיקת הריון בלינק הזה >> בדיקת הריון ביתית. מומלץ שיהיה תמיד אחד נוסף בבית למקרה של בדיקה חוזרת או לשעת הצורך. 

איך עושים בדיקת הריון שלב אחרי שלב? 

ביצוע בדיקת הריון של פארמה קר:

האריזה סגורה הרמטית ויש לפתחה רק בסמוך לביצוע הבדיקה. יש לקרוא את עלון ההוראות המצורף לפני השימוש.

כל אריזה מכילה מקלון לביצוע בדיקת הריון אחת.

אם את עורכת את הבדיקה אחרי יום המחזור שהיה אמור להגיע, ניתן לעשות את הבדיקה בכל חלק של היום. אם את עורכת את הבדיקה מוקדם יותר, השתמשי בשתן הראשון של הבוקר. 

כשתהיי מוכנה לבצע את הבדיקה, פתחי את עטיפת הבדיקה, הוצאי את מקלון בדיקת ההריון והסירי את המכסה.

החזיקי את מקלון הבדיקה עם הקצה הסופג כלפי מטה ומקמי אותו תחת זרם השתן שלך במשך 2-3 שניות, כשאת נזהרת שהזרם שתן שלך לא יעבור מעבר לקצה הצר של מקלון הבדיקה. לחילופין את יכולה לאסוף את השתן שלך במיכל נקי ויבש ולטבול חצי מהקצה הסופג בתוך השתן במשך 2-3 שניות, כשאת שוב נזהרת שלא לטבול את המקלון מעבר לקצה הסופג. 

סגרי את המכסה של מקלון הבדיקה, והחזיקי את קצה המקלון כלפי מטה, או הניחי את מקלון הבדיקה על משטי שטוח. 

המתיני עד להופעת פס /פסים הצבעוני/ים בחלון התוצאות וקראי את התוצאות.

לתוכן עניינים לחצו פה

איך נראית בדיקת הריון חיובית?

תמונה של בדיקת הריון חיובית

אם התוצאה שלך בבדיקה ביתית חיובית, האם את בטוח בהריון?

 

אם הבדיקה שלך בוצעה על פי הוראות יצרן והתשובה נקראה תוך פרק הזמן המופיע בגב האריזה, קרוב לוודאי שאת בהריון.

אבל, ייתכנו מקרים בהם יזוהה הורמון בטא בדם שלך, אבל יהיה מדובר בתשובה חיובית כוזבת, במיוחד אם את בטיפולי פוריות וקבלת בסמוך לבדיקה תרופות משרות ביוץ.

האם פס חלש מעיד על הריון?


אם את לא בטוחה בוודאות בתוצאה חיובית של הבדיקה הקו שמציג את הנתון נראה לך קו חלש המרמז על תשובה חיובית, ייתכן שהבדיקה בוצעה מוקדם מדי ושרמת הורמון ההריון עדיין נמוכה, או שמדובר בתשובה חיובית כוזבת. במקרה כזה של חוסר בהירות כדאי לעשות בדיקת דם לרמת הורמון ההריון. 

 

אם התוצאה שלך יצאה שלילית, בטוח שאין הריון? לא!

אמינות הבדיקות היא לא של 100%, וכמו כן ייתכן כי ביצעת אותה בשלב מוקדם מדי או לא בהתאם להוראות היצרן.

אם קיבלת תוצאה שלילית בבדיקת ההריון הביתית אבל עדיין יש לך סימפטומים המתאימים להריון, כמו איחור מתמשך בווסת, בחילות והקאות, עייפות או רגישות בשדיים, לחזור על הבדיקה הביתית כעבור מספר ימים או לפנות לביצוע בדיקת דם לגילוי הריון בקופת החולים שלך. 

כמה זמן אחרי השתרשות אפשר לעשות בדיקת הריון?

14 ימים זהו פרק הזמן שלוקח מרגע שהביצית משתרשת ברחם ועד שהיא מפרישה את הורמון ההריון (HCG) בכמות מספקת בכדי שבדיקת הריון תוכל להבחין בה.

לתוכן עניינים לחצו פה

מה מרגישים בתחילת הריון?

מה מרגישים בתחילת הריון בטח את רוצה לדעת. אלו הם חלק מהסימנים הראשונים שעשויים לרמז כי את  כנראה בהריון:

  1. נפיחות ורגישות בשדיים.
  2. הרגשת עייפות פתאומית, רמות הפרוגסטרון העולות תורמות לתחושת עייפות בלתי מוסברת.
  3. תכיפות במתן שתן.
  4. פתאום יש לך רגישות גבוהה לריח, התופעה זו עלולה להיגרם בשל הרמות ההולכות ועולות של ההורמון אסטרוגן.
  5. חוסר חשק ממזונות מסוימים, תופעה זו שכיחה אפילו יותר מאשר תופעת הדחף או הרצון למזונות מסוימים במהלך ההריון. במקרים מסוימים, עלולה להתפתח תחושת גועל ודחיה ממזונות שעד לא מזמן צרכת בהנאה.
  6. אם יש לך בחילה או הקאה, תופעה זו בדרך כלל תופיע בשלב מאוחר יותר, אולם חלק מהנשים מדווחות עליה כבר בשלב זה.
  7. במידה ואת חווה עלייה בחום הגוף, במידה וחום גופך נותר גבוה לאחר הביוץ, הדבר עשוי להעיד כי את בהריון.
  8. מרגישה דימום קל או הכתמה, חלק מהנשים מדווחות על הפרשה או כתמים ורודים או אדמדמים חומים סביב המועד בו היה צפוי להגיע המחזור החודשי. במידה שכתמים אלו מלווים בכאב, יש לפנות לרופא בהקדם, מאחר שהדבר עלול להצביע על הריון מחוץ לרחם.
  9. אם את מרגישה אחד או יותר מהסימנים להריון וטרם ביצעת בדיקת הריון, זה הזמן המתאים לעשות בדיקה ביתית, או לקבל מרופא הנשים הפנייה לבדיקת דם במעבדה.

*במידה ואת עושה בדיקת ביתית, חשוב להקפיד על הוראות היצרן, ולעשות את הבדיקה באמצעות נטילת השתן הראשון של הבוקר, שהוא המרוכז ביותר.

 

האם מותר לקיים יחסים בתחילת הריון?

ניתן לקיים יחסי מין כל עוד ההיריון תקין ואינו מוגדר כהריון בסיכון ע״י הרופא המטפל. יחסי מין הינם פעילות מבורכת המעצימה את הקשר הזוגי ויחסי הקירבה בין בני הזוג ולכן חשיבותם מרובה בכלל בחיי הנישואין ובמיוחד בתקופת ההריון שבה ישנם שינויים רבים, הן הורמונלים והן גופניים, אצל האישה.

כאמור ליחסי מין בהריון אין השפעה מזיקה על המשך ההריון גם אם הם מתבצעים במהלך השליש הראשון של ההריון. באחוז מסוים של ההריונות קיימים דימומים בתחילת ההריון ואז הזוגות עצמם נמנעים מלקיים יחסי מין מתוך חשש להמשך ההריון. במקרים אלה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל העוקב אחרי ההריון על מנת לקבל תשובה מוסמכת.

ואם כבר מותר אז מה לגבי תנוחות?

התנוחות שכדאי לכם הם אלו שיספקו את ההנאה המקסימלית והנוחות המירבית במהלך היחסים. כמובן שעם התפתחות ההריון והשינויים האנטומים הנילווים כמו גדילת הבטן הרי תנוחות מסוימות כמו התנוחה המסיונרית יהיו בלתי אפשריות או קשות לביצוע אבל אפשר לנצל את ההזדמנות על מנת למצוא תנוחות אחרות שיאפשרו קיום יחסים בנוחות לשני בני הזוג.

איך מזהים הריון תאומים

כך תוכלי לדעת! כבר בשלב המוקדם הריון תאומים, החשד הראשוני לקיום שני עוברים ברחם יכול להתעורר כבר בשלבים המוקדמים להריון בבדיקת אולטרה סאונד ע"י הרופא המטפל. האישור הוודאי בדבר קיום הריון תאומים חשוב מאוד, כיוון שהריון מסוג זה מצריך ברוב המקרים מעקב הדוק, אשר נועד למנוע סיבוכים. הריון תאומים יוגדר בדרך כלל כהריון בסיכון והאם תתבקש להקפיד הקפדה יתרה על תזונה נכונה ועל מנוחה. לעתים ימליץ הרופא על הקדמת חופשת הלידה ובמקרים מסוימים אפילו על אשפוז. כל אלה נועדו למנוע ככל האפשר סיבוכים אפשריים.

מתי מופיע פס הריון בבטן

פס הריון - ככה סתם באמצע ההריון, מופיע לו פס חום לאורך הבטן מלמעלה עד למטה. בהתחלה זה נראה סתם כמו לכלוך על הבטן, אבל עם הזמן את מבינה שהפס הזה לא ירד כל כך מהר.

למה זה בכלל קורה לך? (לא מספיק שהבטן גדלה) 

במהלך ההריון חל עלייה בייצור הורמון המלנין, האחראי לצבעו של העור. הפס ההריון המופיע לאורך הבטן הוא רק אחד מהביטויים לעליית המלנין. ישנן נשים שאצלן הפטמות מקבלות פתאום צבע כהה יותר. אצל נשים אחרות עלולים להופיע כתמי פיגמנטציה על הפנים, המכונים מסכת הריון.

 

איך תוכלי להתמודד עם פס הריון?

 

אין מה לעשות נגד פס ההריון והוא ילווה אותך לאורך כל ההריון ויעלם כמו שהופיע כמה שבועות לאחר הלידה. עם זאת, בשל עליית הורמון המלנין, חשוב בתקופת ההריון יותר מתמיד, להשקיע במסנן קרינה חזק לפנים ולגוף.

 

איך להודיע על הריון

ההודעה הגנרית (הרגילה) היא: יש לנו משהו לספר לכם או ליחד יש לי משהו לספר לך, לא מספיק יצירתי? צודקים. ההודעה הכי מרגשת בעולם ראויה לקצת יותר מזה. אז איך מספרים לכולם על הבייבי שעתיד לפרוץ עוד תשעה חודשים?

לתוכן עניינים לחצו פה

 

לכל המאמרים לחצו פה

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 2
thumbs-down3 1
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.