cross2

מערכת הזנה משלימה מדלה  sns צינורית הנקה הוראות שימוש

Bernadett מנהלת מותג

מערכת הנקה משלימה ( צינורית הנקה ) או בשם העולמי שלה (SNS ( Supplemental Nursing System  מיועדת להזנת תינוקות יחד עם תוספות על השד. בצורה זו ניתן לחקות את פעולת ההנקה. מערכת ההנקה המשלימה מעוצבת כך שהיא מגבירה את הספקת החלב של האם ע״י עידוד התינוק ליניקה נכונה.

ניתן להאכיל את התינוק בחלב אמו (שנאשב קודם לכן עם משאבת חלב), או עם תוספת מזון. ניתן לשנות את גודל הצינור בהתאם לסמיכות הנוזל. מערכת ההנקה המשלימה מגיעה עם שלושה צינורות בגדלים שונים. מדלה ממליצה להתחיל בשימוש בצינור בעל הקוטר הבינוני. 

ניתן להשתמש במערכת ההנקה המשלימה במקרים הבאים:

 • תינוקות מאומצים
 • ילדים עם שפה או חך שסוע 
 • תינוקות שהעלייה שלהם במשקל איטית 
 • פגים 
 • תקופת הנקה מחודשת 

 

הרכבה של sns:

מערכת ההנקה המשלימה מכילה את החלקים הבאים:

 1. חבל לצוואר 
 2. בקבוק האכלה 
 3. שלושה גדלים של צינורות ( אדום, לבן, שקוף)
 4. מחזיק שסתום 
 5. טבעת חיבור 
 6. כיסוי 
 7. גליל סרט הדבקה היפואלרגני 

אופן ההרכבה: 

 1. קבעי את גודל הצינור 
 2. דחפי את השסתום יחד עם הצינור המחובר מעל מחזיק השסתום. אזהרה: הצינורות עדינים ועלולים להיקרע.
 3. החליקי את הצינור דרך טבעת החיבור ודחפי את מחזיק השסתום יחד עם שתישמע נקישה. 
 4. מלאי את הבקבוק בתוספת המומלצת ע״י הרופא.
 5. הבריגי את טבעת החיבור על בקבוק האכלה, הצמידי את שני הצינורות לזרימת חלב בזמן ענידת המערכת סביב הצוואר.
 6. יש לתלות את המערכת ההנקה המשלימה מסביב לצוואר ולמקמה בגובה כזה שחלקו העליון הרחב של הבקבוק (כתף הבקבוק יהיה בגובה הפטמות, ככל שהבקבוק יהיה יותר גבוה  כך יגדל קצב זרימת החלב .
 7. הניחי את הצינור על קצה הפטמה וודאי שהוא בולט כ 5 מ״מ מעבר לפטמה, הדביקי את הצינור בעזרת סרט ההדבקה בצורה אופקית מעל בסיס הפטמה על מנת שלא יזוז.
 8. הניחי את התינוק קרוב לשד ושחררי רק את הצינור על השד ממנו עומדים להניק. יש לדגדג את השפה התחתונה של התינוק בעזרת הפטמה, ולהמתין עד שהתינוק פותח את פיו. יש למקם את הצינור מתחת לשפה העליונה של התינוק בזמן שאת מקרבת את התינוק אל עבר השד כך שהתינוק יקבל את תוך פיו גם את הצינור וגם את הפטמה. אם את נתקלת בקשיים אל דאגה, לעיתים לוקח קצת זמן עד שמתרגלים  לתהליך. הסירי את פי התינוק ונסי שנית.
 9. יתכן ויהיה צורך ללחוץ על הבקבוק על מנת להתחיל את פעולת המערכת. דבר זה ימלא את הצינור וטבעת החיבור ולהזרים את המים החוצה דרך הצינור.

ניקוי החלקים של מדלה SNS:

 1. יש למלא את מערכת ההנקה המשלימה במי סבון חמים יש להרכיב מחדש את הצינור וטבעת החיבור ולהזרים את המים החוצה דרך הצינור. 
 2. יש למלא שוב עם מים קרים ושוב ״להשפריץ״ את המים החוצה דרך הצינור.
 3. יש ללחוץ מספר פעמים על הבקבוק הריק, על מנת לסלק את טיפות המים מן הצנר.
 4. יש לפרק את המערכת לחלקים ולנקות את החלקים הנותרים עם מי סבון.
 5. יש לשטוף היטב וליבש על גבי מגבת יבשה.
 6. יש להרכיב את המערכת מחדש.

חיטוי החלקים של מדלה SNS:

לפני השימוש הראשון ואחת ליום, מומלץ בבוקר, יש לחטא את מערכת ההנקה המשלימה ולהרתיחה.

יש לרחוץ ולשטוף את החלקים. להניח את החלקים בסיר ולמלא במים קרים עד לגובה 3 ס״מ משפת הסיר. יש לכסות את הסיר ולהרתיח למשך 10 דקות. יש לסנן את המים ולאפשר לחלקים להתייבש בסיר פתוח. יש להוציא את החלקים ולהניח על מטלית נקייה לייבוש. על מנת למנוע הצטברות של סידן ניתן להוסיף למים 5 מ״ל של חומץ ביתי. יש לשטוף היטב את החומרים עם מים קרים. ניתן לחטא את כל החלקים בסיר לחץ. 

מיקום הצינורות

יש לוודא כי התינוק מחזיק את הצינור מתחת למרכז שפתו העליונה ולא בקצוות הפה.

גודל הצינורות

יתכן כי תינוקות, המשתמשים במערכת ההנקה המשלימה, יזדקקו לצינורות בעובי שונה, דבר זה תלוי באופי הבעיה. ככל שקוטר הצינור גדול יותר, הזרם גדל והמאמץ שהתינוק צריך לעשות קטן. במרבית המקרים יש להתחיל עם הצינור הבינוני. ניתן לבדוק אם הבחירה הזו מתאימה ע״י מעקב אחר דפוסי היניקה והבליעה של התינוק. המטרה היא להשיג פעולת בליעה אחרי כל 2-1 יניקות. אם התינוק לא בולע בעקביות יש לוודא שהצינור ממוקם בתנוחה נכונה או לנסות צינור עבה יותר. 

 • צינור דק - שסתום אדום
 • צינור בינוני - שסתום לבן
 • צינור עבה - שסתום שקוף

ויסות הזימה 

ניתן לווסת את זרימת הנוזל באופן הבא:

הגברת הזרימה

 1. יש להשתמש בצינור עבה
 2. יש להרים להרים את המתקן 
 3. יש לסחוט את הבקבוק 
 4. יש לחמם את התוספות

הקטנת זרימה

 1. יש להשתמש בצינור דק
 2. יש להנמיך את המתקן 

מטרות לשימוש במערכת הנקה משלימה

אחת המטרות של השימוש במערכת ההנקה המשלימה היא להביא את האם והתינוק קרוב ככל האפשר למצב ההנקה הטבעי. הדרך הקלה לעשות זאת היא על ידי מעקב אחרי צמצום כמות התוספות הנצרכת על ידי התינוק בשעה שגוף האם מתחיל לייצר יותר חלב ואו היניקה של התינוק משתפרת. לעולם אין לשים במתקן כמות תוספת קטנה יותר ממה שהתינוק יכול לאכול.

אין לגמול את התינוק ממערכת ההנקה המשלימה בדרך זו. יש לאפשר לתינוק להיגמל בדרך טבעית ממערכת ההנקה המשלימה.  בשעה שתתחילי לייצר יותר חלב, התינוק, יצרוך באופן טבעי פחות ופחות ממערכת ההנקה המשלימה. הרופא יקבע מתי את יכולה להפסיק להשתמש במערכת ההנקה המשלימה.

משאבת חלב

אם ברצונך להשתמש בחלב אם יחד עם מערכת ההנקה המשלימה, יתכן ותרצי להשתמש במשאבת חלב חשמלית. מדלה ממליצה על משאבה כפולה. מרבית הנשים מוצאות שזו הדרך הנכונה מאחר והיא מאפשרת שאיבה סימולטנית משני השדיים. השימוש במערכת שאיבה כפולה, מקצר את זמן השאיבה בחצי, ומגדיל את רמות הפרולקטין (הורמון), המאפשר את המשך ייצור החלב.

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 10
thumbs-down3 2
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.