cross2
Bernadett מנהלת מותג

פטמה שקועה או הפוכה היא מצב בו הפטמה נמשכת פנימה לשד במקום לצאת החוצה. מצב זה יכול להיקרא גם היפוך הפטמה, נסיגת הפטמה או פטמה שטוחה. 

נסיגת פטמות יכולה להיות מצב מולד (נוכח בלידה) כמשתנה תקין אצל חלק מהנשים. במקרים אחרים, הדבר עלול להיווצר כתוצאה ממחלה או טראומה. כל מצב הגורם לדלקת או לצלקות ברקמות שמאחורי הפטמה עלול לגרום לפטמה להימשך פנימה.

סיבות נוספות לפטמה שקועה:

הזדקנות

גידולים בשד שפירים

ציסטה בשד

אקטזיה של צינור השד

 

כרומוזום

סיבוכים של ניתוחי שד

משתנה אנטומי מולד

הפרעות מולדות של גליקוזילציה

נמק שומן

 

פיברואדנומה

הדבקה

פפילומה

דלקת שדים

מורסה תת-סולארית

טְרַאוּמָה

תסמונת החלב האולנרית

 

מהי פטמה שקועה?

פטמה שקועה היא זו שמצביעה פנימה במקום החוצה. אנשים משתמשים גם במונח נסיגת פטמות כדי לתאר מצב זה. עם זאת, הם מתכוונים למשהו שונה במקצת מנקודת מבט רפואית. נסיגת הפטמה פירושה שרק חלק מהפטם מסתובב פנימה. לעתים קרובות, זה כולל רק את קצה הפטמה, שנראה כמו חריץ קטן במקום קצה מעוגל. פטמה הפוכה היא כאשר הפטמה כולה מושכת פנימה. במקרים מסוימים, היא יכולה אפילו למשוך מתחת לפני השטח של האורלה - האזור הפיגמנטי שמקיף את הפטמה. פטמות הפוכות או נסוגות בדרך כלל קופצות החוצה כאשר את מגרה אותן.

פטמה שקועה או שטוחה אינה נדירה. ההערכות משתנות, אך מקובל יחסית שלאישה - או לגבר - יש מידה מסוימת של נסיגה בפטמה אחת או בשתיהן. אם הפטמה או הפטמות שלך תמיד היו עם מראה זה, זה בדרך כלל לא עניין רפואי. לפעמים זה יכול להפריע להנקה. כמו כן, אנשים מסוימים עשויים להיות לא נוחים עם המראה הקוסמטי של פטמה שקועה. המצב מתפתח לפעמים לאט מאוד לאורך זמן. עם זאת, אם פטמה שטוחה או שקועה היא חדשה וקורה במהירות במשך מספר שבועות, פני מיד לרופא.

 

אילו תסמינים נוספים עשויים להופיע עם פטמה שקועה?

כאשר מדובר במצב רגיל, כנראה שלא יהיו לך תסמיני פטמות שקועות אחרות. אם יש מחלה בסיסית, יתכן שתבחיני בתסמינים הבאים יחד עם פטמה השטוחה/שקועה:

גוש מתחת לפטמה או בסמוך לה

פריקה של פטמות שאינה חלב וייתכן שהיא מדממת

רגישות או כאב בפטמות, העלולים להשפיע גם על רקמת השד שמסביב

שינויים בעור בפטמה, כגון אדמומיות או התקלפות

תסמינים אלה יכולים להשפיע על אחד הצדדים או על שני הצדדים, תלוי בסיבה. פני מיד לרופא אם את מפתחת פטמה חדשה שקועה עם או בלי תסמינים אלו.

 

מהם הסיבוכים הפוטנציאליים של פטמה שקועה?

ברוב המקרים היפוך או נסיגה ארוכת שנים של הפטמה אינו גורם לבעיה כלשהי. עבור חלק מהנשים זה יכול להפריע להנקה. ישנן אסטרטגיות לעקוף את האתגר הזה. אם יש לך פטמות שקועות או שטוחות, תתיעצי עם הרופא שלך ויועצת ההנקה. היכולת להניק בהצלחה יכולה למעשה לשפר את גמישות הפטמה ועשויה לפתור את בעיית הפטמות השקועות או השטוחות. 

האם את מניקה? 

במידה ואת אם מניקה תוכלי להעזר בפתרון היחיד להנקה של מדלה, ע״י פטמת סיליקון. 

פטמת סיליקון מדלה זה הפתרון המושלם להנקה במקרים קשים או בכאבים של תפיסת פטמה. 

  • מגינים על פטמות יבשות או סדוקות במהלך ההנקה.
  • שקופים, דקים מאוד, מסיליקון רך. 
  • נוחים לעור הרגיש של האם ובטוחים, ללא טעם לוואי לתינוק.
  • מעוצבים למגע עור מקסימלי בין האם לתינוק בהמלך ההנקה.

לעוד מידע ופתרון לחצי » פטמת סיליקון

 

כיצד ניתן לתקן פטמות הפוכות?

אצל חלק מהנשים המראה הקוסמטי של פטמות הפוכות או נסוגות מפריע להן. ישנם כמה פתרונות פשוטים שעשויים לעבוד עבור חלק מהנשים. לחץ הוא המפתח לרוב הפתרונות הללו, כמו מגיני חזה. מגני חזה הם מגני פלסטיק שאתה חובש מעל הפטמה. הם מפעילים לחץ עדין כדי למשוך בהדרגה את הפטמה החוצה. ישנם גם מכשירי יניקה שעושים את אותו הדבר. בהמשך ללבוש, טיפולים אלה עשויים לתקן את הבעיה תוך מספר שבועות.

טיפול בפטמות הפוכות יכול להיות כרוך בניתוח כאשר גישות אחרות אינן עובדות. ישנן טכניקות כירורגיות שונות, אך כולן הליכים קוסמטיים. 

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 15
thumbs-down3 0
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.