cross2
Donnel D מנהל מדיה דיגיטלית

התינוק שלך לומד לדבר במהלך השנתיים הראשונות לחייו. הרבה לפני שהוא מגיש את המילה הראשונה שלו או מבצע את ההברה הראשונה, הוא לומד את כללי השפה ואיך מבוגרים משתמשים בה כדי לתקשר.

הוא יתחיל להשתמש בלשונו, בשפתיים, בחיך ובכל השיניים המתעוררות כדי להשמיע קולות (בוכה בהתחלה, אחר כך "של אה" ו"אהה" בחודש-חודשיים הראשונים, ומפטפט זמן קצר אחר כך). בקרוב הצלילים הללו יהפכו למילים אמיתיות - "אמא" ו"אבא "עשויים להביא למספר דמעות בעינייך כבר אחרי 6 חודשים.

מכאן והלאה התינוק שלך יאסוף מילים נוספות ממך ומכל הסובבים אותו. ומתישהו בין 18 חודשים לשנתיים, הוא יתחיל ליצור משפטים של שתיים עד ארבע מילים. כאשר התינוק שלך מבצע קפיצות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות, הוא מסוגל יותר ויותר להשתמש במילים כדי לתאר את מה שהוא רואה, שומע, מרגיש, חושב, ורוצה.

לפני אותה מלה ראשונה ומלהיבה, להלן ההתפתחויות העיקריות של הדיבור ואוצר המילים הראשונות שצפויים עם צמיחת ילדכם.

איך תינוקות לומדים לדבר - כך תוכלו לצפות שדיבור התינוק שלכם יתקדם. אם היא גדלה בסביבה דו לשונית, אבני דרך בשפה מופיעות בדרך כלל באותה שעה בשתי השפות.

ברחם

חוקרים רבים מאמינים שעבודת הבנת השפה מתחילה בזמן שתינוק עדיין ברחם. כמו שהתינוק שלך שטרם נולד מתרגל לקצב הלב היציב שלך, הוא מתכוון לצלילי קולך ויכול להבחין בין הקול שלך לאחר .

לידה עד 3 חודשים

בכי הוא צורת התקשורת הראשונה של תינוקך. וזעקה אחת לא מתאימה לכולם: צעקה נוקבת עשויה להיות שהוא רעב, ואילו בכי מייבב,  עשוי לאותת שהוא זקוקה להחלפת חיתול. ככל שהתבגר, הוא יפתח רפרטואר מענג של גרגור ואנחות.

באשר ליכולתו להבין שפה, הוא מתחיל לזהות איך מילים נשמעות ואיך משפטים מובנים בזמן שהוא מקשיב לסובבים אותו.

4 עד 6 חודשים

בשלב זה ילדכם מתחיל לפטפט, ומשלב עיצורים ותנועות (כמו "באבא" או "יאיה"). בערך 6 חודשים הוא יכול להגיב לשמו.

אתה יכול לשמוע את "אמא" או "אבא" הראשונות מדי פעם. למרות שבטוח להמיס את ליבך, התינוק שלך עדיין לא משווה את המילים האלה איתך. זה בא אחר כך, כשהוא כמעט בן שנה.

ניסיונות הדיבור של תינוקך יישמעו כמו מונולוגים של זרם התודעה בשפה אחרת עם מילים אינסופיות נמתכות זו בזו. שירה היא משחק לתינוק שלך, שמתנסה בשימוש בלשונות, בשיניים, בחיך ובמיתרי הקול שלך בכדי לעשות כל מיני רעשים מצחיקים.

בשלב זה, הקשקושים נשמעים אותו דבר, בין אם אתה מדבר עברית אנגלית, ערבית רוסית או צרפתית בביתך. אתה יכול לשים לב שילדך מעדיף צלילים מסוימים (כמו "קה" או "דה"), חוזר עליהם שוב ושוב מכיוון שהוא אוהב את האופן שהם נשמעים ואיך שהפה שלה מרגיש כשהוא אומר אותם.

7 עד 12 חודשים

כשהוא נשמע עכשיו, התינוק שלך נשמע כאילו הוא מדבר בצורה הגיונית. הסיבה לכך היא שהוא מנסה צלילים ודפוסים דומים לאלו שאתה משתמש. לטפח אותו באמצעות דיבורים וקריאה ביחד איתו.

13 עד 18 חודשים

עכשיו ילדכם משתמש במילה אחת או יותר, והוא יודע למה הם מתכוונים. הוא אפילו יחכה אותכם כשהוא רוצה להיסחף. אפילו הוא מבין את חשיבותה של השפה כשהוא מעלה את הטון . כשהוא רוצה משו. 

19 עד 24 חודשים

למרות שהוא בטח אומר פחות מ- 50 מילים, הילד שלך מבין עכשיו הרבה יותר ממה שהוא יכול לומר. והוא לומד מילים נוספות בכל יום, אז צפה בשפה שלך! היא אולי אפילו מחרוזת שתי מילים יחד, ויוצרת משפטים בסיסיים כמו "תכך אותי".

כשהיה בן שנתיים, ילדך עשוי להשתמש במשפטים של שתיים עד ארבע מילים ולשיר מנגינות פשוטות. כאשר התחושה העצמית שלו מתבגרת, הוא יתתחיל לדבר על מה שהוא אוהבת ולא אוהב, על מה שהוא חושב ומרגיש. הגיות יכולות לבלבל אותו, וזו הסיבה שהוא יכול לומר "לזרוק " במקום "אני זורק".

25 עד 36 חודשים

הפעוט שלך עשוי להיאבק זמן מה כדי למצוא את הנפח המתאים לשימוש בעת הדיבור, אך הוא ילמד די מהר. הוא גם מתחילה להשיג את הכינויים כמו "אני", "הוא" ו"אתה ".

בין גיל שנתיים לשלוש, אוצר המילים של ילדך ממשיך להתרחב והוא מבין את רוב מה שאתה אומר לו. הוא ילמד לחבר שתי מילים יחד שמות עצם ופועלים כדי ליצור משפטים פשוטים, כמו "אני הולך עכשיו."

התינוק מדבר ברור 

עד להתפתחות הילד שלך ב-גיל שלוש, הוא עשוי לדבר בצורה די מתוחכמת בהתפתחות השפה. הוא יוכל מהר יותר לנהל שיחה מתמשכת ותוכל להבין את רוב הדברים שהוא אומר. הוא אפילו יבצע כשתבקש ממנו לעשות יותר מדבר אחד בכל פעם. ("השג את הספר והניח אותו על מדף הספרים.")

תינוק בתנועה: הליכה

ילד בסרבל שנאבק ללכת, ביי ביי, מותק - שלום, פעוט! ראו את סימני המוכנות ואיך עולמכם ישתנה ברגע שהתינוק שלכם ילך.

איך לעזור לתינוק שלך לדבר

אתה יכול לעזור בכישורי השפה של ילדך על ידי מתן סביבת תקשורת עשירה ומטפחת. הדברים החשובים ביותר לעשות:

מדברים. אינך צריך לפטפט ללא הפסקה, אלא לדבר עם התינוק שלך בכל פעם שאתה ביחד. תאר מה אתה עושה, הצבע דברים, שאל שאלות ושיר שירים. 

אף על פי שהשימוש בדיבור פשוט ופשוט זה בסדר, עמדו בפיתוי לשבת ולפטפט. ילדכם לומד לדבר טוב על ידי ששמע שאתה מדבר היטב.

לקרוא. קריאה לילדך היא דרך נהדרת לחשוף אותו לאוצר מילים חדש, אופן הרכבת משפטים ואיך זורמים סיפורים. כתינוק הוא ישמח את צליל הקול שלך, כפעוט הוא יהנה מהסיפורים והתמונות, ועד שהוא ילד בסביבות גיל הגן הוא יכול אפילו לקפוץ פנימה כדי לספר לך מה קורה בגן.

להקשיב. כאשר ילדכם מתחיל לדבר אתכם, היו מאזינים טובים - הסתכלו עליו והיו מגיבים. יש לו יותר סיכוי שהוא ידבר כשהוא יודע שאתה מתעניין בדברים שהוא אומר.

מה לעשות אם התינוק שלך לא מדבר

אתה האדם הטוב ביותר לאמוד את התפתחות הדיבור של ילדך. אם היא מציגה אחד מהסימנים המפורטים להלן ואתה מרגיש מודאג, ייתכן שתרצה לדון באפשרות של עיכוב בשפה או בעיית שמיעה עם הרופא של ילדך.

הרופא של ילדך עשוי להפנות את ילדך לפתולוג בשפת דיבור לילדים לצורך הערכה.

לחלופין, משרד הרופא, מעון הילדים או בית הספר המקומי עשוי להיות מסוגל לכוון אותך לתכנית התערבות מוקדמת באזורך - בדרך כלל מתואמת באמצעות מערכת המחוז או בית הספר הציבורי - המספקת סינון בחינם לבעיות שפה. 

כמה סימנים שצריך להיזהר מהם:

6 לקראת גיל  12 חודשים

התינוק שלך לא משמיע (או אפילו מנסה להשמיע) צלילים או קשר עין איתך, לא משמיע צלילי ווד ("אה", "אה", "אה"), לא מגיב לשמה או לצלילים מסביב בגיל 6 חודשים, לא מקשקש בגיל 9 חודשים, או לא אומר מילים בודדות (כולל "אמא" או "אבא") בגיל 12 חודשים.

13 עד 18 חודשים

התינוק שלך לא מצביע להראות לך דברים, לא זוכה למילים חדשות, אין לו לפחות שש מילים עד 18 חודשים, או מאבד את כישורי השפה שהיו לה פעם. 

19 עד 24 חודשים

בגיל 24 חודשים, ילדכם אינו מצביע על חלקי גוף, אינו יכול לבצע הוראות פשוטות, אינו יכול להעתיק מילים ופעולות או משתמש במילים בודדות בלבד. במידה הילד לא מצליח עם השפה והדיבור מ-גיל שנה וחצי מומלץ ללכת ל-קלינאי תקשורת. 

25 עד 36 חודשים

בגיל 36 חודשים, ילדכם לא התחיל להשתמש בביטויים של שתיים או שלוש מילים, אינו פועל לפי הוראות פשוטות, אינו מדבר בצורה לא קוהרנטית או קשה להבנה.

אם ילדכם מגמגם, זה לא בהכרח מאותת על בעיה. הגמגום הוא שלב רגיל, במיוחד כאשר היכולת שלו לתקשר מתרחבת כל כך מהר. לפעמים הוא יהיה כל כך נרגש לספר לך מה עולה לה בראש שהוא לא יכול להוציא את המילים מספיק מהר.

אבל אם הגמגום שלו ממשיך לגיל 4, או אם זה מספיק גרוע שהוא מנסה לדבר והלסת שלו מעוותת את פניו במאמץ להוציא את המילים, חשוב לדבר עם רופא הילדים על זה. רוב בתי הספר יבחנו ויעזרו להעריך את ילדכם אם הגמגום נמשך יותר משישה חודשים.

אחרי שהתינוק שלך מדבר - מה הלאה?

ככל שילדך יגדל, הוא יהפוך ליותר פטפטן. יתכנו רגעים שבהם אתה מייחל לימים השלווים האלה של חוסר דיבור, אך לרוב, תשמחו מהמחזות שלו על מה שקרה בגן, מה הוא חושב על דינוזאורים ומתיאורים שלו מה הוא הכי אוהב לאכול ואיך היה אצל החבר הכי טוב שלו.

עד גיל 4 ילדכם יכול לדבר במשפטים של חמש או שש מילים. הוא יתחיל להבין ולהשתמש בכמה מכללי הדקדוק הבסיסיים.

הוא יספר סיפורים ודיבר די טוב כדי שזרים יבינו אותו. הוא גם יידע את שמו הפרטי ושם המשפחה. אה, ותתכוננו לכל שאלה "למה" תחת השמש.

המידע נלקח מהאתר הזה ותורגם עבורכם הגולשים .

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 1
thumbs-down3 0
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.