cross2
Donnel D מנהל מדיה דיגיטלית

מתי התינוק שלי יראה בבירור?

התינוק שלך יוכל לראות די בבירור כשהוא בן 12 חודשים, אך הראייה של התינוק לא תיהיה מפותחת עד שהוא בן 3 ועד גיל 5.

ראיית התינוק משתפרת באופן דרמטי במהלך השנה הראשונה. בלידה תינוק יכול לזהות אור ותנועה ואז יכול להבחין בפרצופים וצורות גדולות. בסוף החודש הראשון לחלק בגיל חודשיים, תינוק יכול ליצור קשר עין ולהתמקד בעצמים שנמצאים במרחק של כ -12 סנטימטרים משם.

כל רגע שהם ערים, התינוקות רואים את המראות, הקולות, הריחות והתחושה של העולם סביבם. למרות שזה ייקח זמן מה להבין מה פירוש כל המידע הזה, תינוקך עדיין יכול למצוא שמחה ונוחות בפרצופים המוכרים, הקולות והתחושות של חיי היומיום.

מה התינוק שלי יכול לראות? 

התינוק מתחיל לקראת גיל 3 עד 4 חודשים, הוא יכול להבחין בין צבעים שחור לבן, ולהתמקד בעצמים קטנים יותר. ככל שתפיסת העומק שלו משתפרת, הוא יכול להתמקד בעצמים שנמצאים במרחק של עד 3 מטרים משם ולצפות בפעילות סביבו. אם תעביר רעשן מצד לצד כמה סנטימטרים מפניו, הוא ילך אחריו בעיניים - מיומנות המכונה "מעקב".

התפתחות תינוקות בעידן זה יכולים להתמקד בצורות שנמצאות בקרבת מקום, אך תינוקות רואים חפצים מרוחקים מטושטשים מכיוון שהם לא נראים לעין. ככל שתינוקות גדלים, הראיה משתפרת. בסוף 3 חודשים הם יכולים לעקוב אחר עצם נע, להתעניין יותר בצורות ובדפוסים, והם יכולים להבחין בפרצופים מוכרים, אפילו במרחק.

 פרצופים אנושיים הם אחד הדברים האהובים עליהם להביט, במיוחד פנים שלהם או של הורה. התקן מראה בעריסה מוגנת לתינוק בגובה העיניים של התינוק שלך ותראה כיצד מסוגל התינוק לצפות בעצמו.

ראיית הצבע של תינוקך מתפתחת גם כן, כך שתלי קיר או צעצועים בצבעים בהירים יסייעו בפיתוח יכולתו של התינוק לראות ולהבחין בצבע. עם זאת, צבעי פסטל רכים, קשה לתינוק להעריך - משהו שכדאי לזכור בעת רכישת צעצועים וספרים.

אם התינוק שלך לא צופה בחפצים נעים, או אם נראה שהוא מתקשה להזיז את עיניו האחת או שתיה לכל כיוון עד שהוא בסביבות גיל 4 חודשים, דבר עם הרופא שלו או רופא עיניים. הבדיקות השגרתיות שלו בקרב ילדים כוללות הערכות ראייה בסיסיות, אך ככל הנראה לא יהיה לו בדיקת ראייה רשמית עד שהוא בן שלוש עד חמש.

מה התינוק שלי יכול לשמוע?

התינוק שלך שומע קולות מאז היותו ברחם . פעימות הלב של האם, גרגור מערכת העיכול שלה ואפילו קולות קולה וקולותיהם של בני משפחה אחרים הם חלק מעולמו של התינוק לפני הלידה.

ברגע שנולד תינוקך, קולות העולם החיצון באים בקול רם וברור. התינוק שלך עשוי להבהל מנביחות בלתי צפויות של כלב בקרבת מקום או מרעש מייבש הבגדים או מרעש של שואב האבק.

התינוק שלך אוהב לשמוע את הקול שלך, אז דבר ותשיר. נצל את היתרון המיוחד של השיחה של התינוק שלך בכדי לנהל שיחה. אם אתה שומע את התינוק שלך משמיע צליל, חזור עליו והמתן שהוא או היא ישמיעו עוד. אתה מלמד את התינוק שלך שיעורים יקרי ערך על צליל, צעד, וכשאתה מדבר עם מישהו אחר.

נראה כי תינוקות בעידן זה מגיבים בצורה הטובה ביותר לקול גבוה יותר, וזו הסיבה שרוב האנשים באופן טבעי מרימים את גובה קולם ומגזים בדיבורם כשמדברים עם תינוק. זה בסדר - מחקרים הראו ששיחת תינוקות אינה מעכבת את התפתחות הדיבור. למעשה, תגובה לתינוק שלך מעודדת דיבור.

אל תהסס לערבב כמה מילים וטון רגילים למבוגרים עם שיחת התינוק. זה אולי נראה מוקדם, אבל אתה מציב את הבמה למילים הראשונות של תינוקך.

מלבד קולות,מוקדם ככל שיהיה  התינוק שלך כנראה יהנה מהאזנה למוזיקה (להשמיעה לו מגוון סגנונות) וייתכן שהוא מוקסם גם מצלילי החיים. שמור את התינוק שלך בקרבת מקום כשאתה מבשל בזמן ארוחת הערב, ותן לו או לה לשבת במושב לתינוק בטווח שמיעה של אחים גדולים שצוחקים ומשחקים. רעשי רקע לתינוק מטלפונים ניידים וצעצועים מוסיקליים הם דרכים טובות אחרות לעורר את השמיעה של תינוקך.

הוולד שלך כנראה עבר בדיקת שמיעה לפני ששוחרר מבית החולים . אם לא, או אם תינוקך נולד בבית או במרכז לידה, חשוב לבצע בדיקת שמיעה בהקדם האפשרי. ניתן לאבחן את מרבית הילדים שנולדו עם אובדן שמיעה באמצעות בדיקת שמיעה.

מה התינוק שלי יכול לטעום ולהריח?

התינוק שלך יכול לטעום ולהריח ויעדיף טעמים מתוקים על פני מרירים. לדוגמא, תינוק יבחר למצוץ בקבוק מים ממותקים, אך יזרוק את הבקבוק או יבכה אם ייתן לו משהו מר או חמוץ לפי הטעם. באופן דומה, תינוקות יעדיפו ריחות טובים ויבכו מריחות רעים.

למרות שמתיקות עדיפה, העדפות הטעם ימשיכו להתפתח במהלך השנה הראשונה. למעשה, מחקרים מראים שתזונה של האם יכולה להשפיע על טעמו של חלב אם שלה. הטעמים הראשונים הללו יכולים לעזור בעיצוב העדפות הטעם בהמשך. לדוגמה, אם שאכלה אוכל חריף בזמן ההנקה, סביר להניח שיש לה ילד שגדל לטובת אוכל חריף.

לעת עתה, חלב אם או פורמולה יספקו את תינוקך באופן מלא.

מדוע מגע חשוב?

לא ייקח זמן רב ותינוקך יושיט יד ויגע בכל דבר. אבל עכשיו, התינוק שלך תלוי בך כדי לספק מגע.תינוקות יודעים שהם אוהבים ומטפלים בהם כשהם מוחזקים, מחובקים ונשקים.

עשה את זה גם כיף. התינוק שלך יגיב בשמחה למשחק של "פיגי הקטן הזה" כשאתה נוגע בהונות או באצבעותיו של תינוקך. הציגו מרקמים וטמפרטורות שונים: רכות נוצה, קשיות גוש עץ, תחושה קרירה של חלון בחורף. כאשר תינוקות חשים את העולם סביבם הם לומדים על החיים.

אם אתה מודאג

אם אתה רוצה להרגיע מעט את עצמך שחושי התינוק שלך פועלים היטב, אתה יכול לעשות עבורך בדיקות לא מדעיות.

לדוגמה, אם אתה מודאג מחזון התינוק שלך, שים לב אם התינוק שלך עוקב מקרוב על פניך. האם התינוק שלך צופה בחפצים נעים? התינוק שלך עשוי להופיע בעיניים מושלמות כשמנסה להסתכל על משהו קרוב.

זה בדרך כלל תקין בחודשים הראשונים. יידע את הרופא שלך אם העיניים של ילדך נכנסות פנימה או החוצה.

אם אתה מודאג מהשמיעה של תינוקך, שאל את עצמך את השאלות הבאות:

  • האם התינוק נבהל מצליל לא צפוי?
  • האם התינוק מגיב לצלילי קולך, גם אם הוא או היא לא יכולים לראות אותך? (התגובה של תינוקך עשויה להיות לפנות לכיוון הקול שלך, להפסיק לבכות, לחייך, או להתרגש ולהניע את זרועותיו ורגליו.)
  • האם התינוק מגיב למוזיקה ולצלילים אחרים בסביבתך?

אם אתם עדיין מודאגים מהשמיעה או החזון של ילדכם, דברו עם הרופא המטפל. ככל שנמצאו בעיות קודמות עם ראייה ושמיעה, כך ניתן לטפל בהן טוב יותר.

מקור 1 מקור מידע נוסף 

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 2
thumbs-down3 0
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.