cross2
Donnel D מנהל מדיה דיגיטלית

7 סיבות למה יתושים עוקצים אתכם יותר מאחרים

האמת מאחורי המיתוסים נחשפים,עד היום תמיד אמרו לך שיש השפעה לסוג הדם.

אתם מגנט יתושים ?

אולי להבין מה מפתה את הייצורים הערמומיים האלה יכול לעזור לכם להמנע מהם.

זיקה, קדחת הנילוס המערבי, מלריה, קדחת דנגי...קטלוג של מחלות מטרידות ומדאיגות המועברות על ידי כלי משלוח מעופף, בשמו הידועה: יתוש. 

כולנו מכירים את הרגע האיום באמצע הלילה, בזמן שמנסים לישון 8 שעות של שינה מתוקה, שמזמזמים לנו סמוך לאוזן וכל מה שנותר לעשות זה להתנופף באוויר בנואשות ועצבים ולקוות שהן יוותרו קודם. לנוכחות שלהם מתלווה תופעה מטרידה, כואבת ומגרדת עקיצות יתושים. 

חלקנו זכו בלוטו היתושים ואף פעם לא נעקצים, אחרים לא כאלה בני מזל, ובמיוחד בחודשי הקיץ המלחמה מול היתושים מתחילה. לפי דברי ד"ר ג'ונתן דיי, אנטומולוג רפואי ומומחה יתושים מאוניברסיטת פלורידה שבארה"ב, יש קבוצה של אנשים שאי אפשר לעמוד בפניהם, הם טיפוס שפשוט מושך יתושים. 


שני פקטורים משמעותיים למשיכת יתושים קשורים לחוש הראייה והריח שלהם. יש המון סיפורי סבתות על איך לדחות אותם כמו: לא לאכול בננה או לצרוך הרבה B12 וכו'. מדענים חושבים שהגורמים הבאים יכולים להסביר יותר על התופעה הזאת. חלקם גנטיים ואין לנו איך לשנותם יותר מדי, אבל אולי חלקם כן ניתן לשיפור.

הסיבות למה יתושים עוקצים אותך

1.לבוש

 יתושים משתמשים בעיניים שלהם כדי לטרגט את הקורבן הבאה שלהם, הם מאוד חזותיים במיוחד בשעות המאוחרות של הצהריים והחיפוש הראשוני שלהם אחר בני אדם הוא דרך החזות. ללבוש צבעים כהים יותר (כמו נייבי, אדום, שחור), עושים אותנו מטרות נייחות וקלות יותר עבורם.

 


2. סוג דם

יתושים בוגרים ניזונים מצוף פרחים, אך היתושה (נקבת היתוש) זקוקה לחלבונים הנמצאים בדם שלנו כדי לייצר כמה שיותר ביצים. לכן זה פחות מפתיעה שסוג דם אחד נחשק יותר לעומת סוג דם אחר. מחקרים מראים שאנשים עם סוג דם O מושכים יתושים פי 2 יותר מאשר אנשים עם סוג דם A. סוג דם B היה באמצע. בנוסף, אצל רוב האנשים סוג הדם מתבטא גם בכימיקל המשתחרר מהעור, סימן שהיתוש מסוגל לקרוא ולהגיע עליהם בהקדם האפשרי. 

3. גזים

יתושים יכולים לחוש פחמן דו-חמצני כבר ממרחק של כ-48 מטרים, כלומר ככל שאנחנו פולטים יותר פחמן דו-חמצני בנשיפה, ככה אנחנו הופכים למושכים יותר. אנשים גדולי ממדים פולטים יותר פחמן-דו חמצני בנשימתם והם נמצאו כמושכים יותר מאנשים קטני מידה. 

4. חום וזיעה

חוץ מפחמן דו-חמצני, יתושים יכולים להריח ולאתר אותנו דרך חומצת חלב, חומצת שתן, אמוניה ומרכיבים אחרים שנמצאים בזיעה. אדם חם ומזיעה נשמע כמו ארוחת גורמה עבורם.

5. עור

חלק מהמחקרים מראים כי למאזן החיידקים וכמותם החיים לנו על העור יש השפעה. חגיגת החיידקים יוצרת ריח ייחודי לכל אחד מאיתנו . במחקר אחד חילקו קבוצה של גברים ל-2 אלה שמשכו יותר יתושים ואלה שפחות, ומצאו כי אלה שמשכו יותר יתושים נמצא על עורם מיקרוביים מסוימים בכמות גדולה יותר ביחס לקבוצה האחרת (המושכת פחות). פקטור הבקטריות יכול גם להסביר למה חלק מהיתושים נמשכים יותר לכפות הרגליים והקרסוליים.

6. הריון

נשים בהיריון הכי פחות רוצות למשוך יתושים, אבל מתברר שיש זנים של יתושים שנמשכים יותר לנשים בהריון מאשר לנשים שהן לא בהריון. מחקר באפריקה מצאה כי יתושים מהזן נושאי מלריה נמשכים פי 2 יותר לנשים בהריון לעומת נשים שלא בהריון. החוקרים מאמינים כי מצב זה נוצר עקב עלייה בפליטת הפחמן הדו-חמצני. נשים בשלב מתקדם של ההריון נושפת 21% יותר בכל נשיפה מאשר נשים שלא בהריון. 

7. בירה

מי ידע שיתושים הם אוהבי בירה? האהובים הקטנים האלה… מחקר אחד מצא כי לאחר שמשתתפי המחקר שתו 350 מ"ל של בירה נחתו עליהם יותר יתושים בצורה משמעותית מאשר לפני. החוקרים תיארו שזה עקב עליית טמפרטורת העור ועלייה ברמת האטנול שניתן למצוא בזיעה. אך לא יכלו להגיד במדויק מה היה הגורם במדויק. 

לסיכום 

האם יתושים מתים עליכם? מצאתם שיטה מוצלחת לדחות אותם? שטפו אותנו! 

מקור: time magazine 

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 5
thumbs-down3 0
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.