cross2
Bernadett מנהלת מותג

אפידורל הוא סוג של הקלה בכאב עבור נשים בלידה או שעוברות ניתוח קיסרי.

מה זה אפידורל?

אפידורל הוא הליך שמזריק חומר הרדמה מקומי לחלל סביב עצבי עמוד השדרה בגב התחתון. חומר הרדמה זה בדרך כלל חוסם את הכאב מהתכווצויות הלידה ובמהלך הלידה ביעילות רבה. עם אפידורל את יכולה בדרך כלל לנוע ויכולה לדחוף את התינוק החוצה כשאת צריכה.

אפידורל נעשה בדרך כלל על ידי מרדים.

איך לעבור לידה ללא אפידורל

בעוד שאמהות רבות בוחרות להשתמש באפידורל במהלך הלידה, אמהות אחרות בוחרות בלידות לא רפואיות. כפי שמסבירה ד"ר עדנה מא , מרדימה, ההחלטה היא בסופו של דבר בחירה אימהית. "אנשי מקצוע בתחום הבריאות צריכים לכבד את הבחירה של האם ואת האוטונומיה שלה, בתנאי שאין פגיעה באם או בתינוק. אני מאמינה שיש לה גם את הזכות לשנות את דעתה."

וכן, את יכולה לשנות את דעתך! ד"ר מא מסבירה כי לאמהות על הגדר לגבי אפידורל, היא בדרך כלל ממליצה להניח אחד לפני שיהיה "מאוחר מדי" - יש נקודה במהלך הלידה כאשר אמא צריכה להתחיל לדחוף ולא ניתן יהיה למקם אותה כראוי לצורך הכנסה בטוחה של צנתר אפידורלי.

אפידורל אינו מתג הכל או כלום, והרופא המרדים שלך יכול גם למנות את התרופה באופן מינימלי או לא למנות את התרופה בכלל ולהשאיר את הקטטר כ"פוליסת ביטוח ". ד"ר מא אומרת כי ברגע שמציבים את הצנתר, "אם התינוק נמצא במצוקה וצריך לבצע חתך מיד, הרופא המרדים יכול למנות את התרופות.דרך צנתר האפידורל שכבר הונח. אם אין אפידורל, יש לבצע הרדמה מיידית של עמוד השדרה או הרדמה כללית. "

כמו כן יש לציין כי בעוד שיש הסבורים שאפידורל יכול לגרום לדיכאון לאחר לידה, הראיות הרפואיות דווקא מצביעות על ההפך . ללא קשר לחשיבה, או לתכנית הלידה שלך, חשוב להעביר את משאלותיך לצוות הלידה שלך. אל תפחד לדבר על המשאלות שלך בכל מקרה - אחרי הכל, זה הגוף שלך. כאן, שבע אמהות שעברו לידות ללא רפואה מסבירות איך זה מרגיש.

התהליך של הכנסת האפידורל

 לפני אפידורל, בדרך כלל יהיה לך הצורך לטפטף נוזלים לזרוע היד שלך.

את יכולה לשבת ולהתכופף קדימה מעל כרית, או לשכב על הצד מכורבלת לכדור. זה מקל על הכנסת המחט למקום הנכון. תתבקשי להישאר בשקט.

הגב התחתון שלך יישטף עם חיטוי קר. כמות קטנה של חומר הרדמה מקומית תוזרק לעור הגב התחתון. מחט תוחדר בין עצמות עמוד השדרה לחלל סביב עצבי עמוד השדרה. הרופא המרדים שלך יכניס את מחט האפידורל כאשר ההתכווצות שלך נעצרת, ולכן חשוב שתספר להם מתי יש לך כיווץ.

יוחדר צינור פלסטיק רך קטן והמחט תוסר. הצינור הזה מספק את חומר ההרדמה שיוריד את הכאב שלך.

בדרך כלל זה לוקח בין 5 ל -30 דקות עד שהכאב שלך משוחרר מהאפידורל.

בדרך כלל תדרשי לקחת אפידורל רק בשלב הראשון של הלידה - אך ניתן לתת אותו בכל שלב של הלידה.

איפה מזריקים אפידורל - מספר מקומות שניתן להזריק: 

הזרקת ESI צוואר הרחם

ESI צוואר הרחם (צוואר) . כניסת המחט הוא מהצד של הצוואר כדי להגיע לפתח העצבי, ממש מעל הפתח של שורש העצב ומחוץ לחלל האפידורלי. צבע ניגודיות מוזרק כדי לאשר לאן יזרום התרופה.

זריקת ESI בעמוד השדרה הצווארי לכאבי צוואר או זרוע. המחט מוחדרת מהצד של הצוואר כדי להגיע לפורמונים העצביים בכדי להעביר את התרופות לסטרואידים (ירוק) היכן ששורש העצב המודלק יוצא מעמוד השדרה.

הזרקת ESI מותנית - גב תחתון

מותני ESI (גב תחתון) .כניסת המחט נמצא מעט מחוץ לקו האמצע של הגב כדי להגיע לתעלת העצבים . צבע ניגודיות מוזרק כדי לאשר לאן יזרום התרופה.

זריקת ESI בעמוד השדרה המותני לכאבי רגליים או גב תחתון. המחט מוחדרת מאחור בצד הפגוע כדי להגיע לחלל האפידורלי בכדי להעביר תרופות סטרואידים לשורש העצב המודלק.

הזרקת ESI הזנב - עצם הזנב

ESI הזנב (עצם הזנב). המחט ממוקמת בהפסקת הקודש מעל עצם הזנב כדי להגיע לעצבי עמוד השדרה הנמוכים ביותר. צבע ניגודיות מוזרק כדי לאשר לאן יזרום התרופה.

הזרקת התרופות

כאשר המחט ממוקמת כראוי, תרופות ההרדמה וקורטיקוסטרואידים מוזרקות לחלל האפידורלי סביב שורשי העצבים. לאחר מכן מסירים את המחט. בהתאם למיקום הכאב שלך, ניתן לחזור על ההליך לצד שמאל וימין. ניתן להזריק רמה אחת או מספר עמוד השדרה.

 

יתרונות וחסרונות של אפידורל
אפידורלים זמינים ברוב בתי החולים אך לא במרכזי לידה או בלידות בית .

היתרונות של אפידורל הם:

זה בדרך כלל יעיל מאוד
זה בדרך כלל מאוד בטוח
לעתים קרובות את עדיין יכולה להסתובב במיטה וללחוץ כשאת צריכה
אם יש לך צירים ארוכים, זה מאפשר לך לישון ולהחזיר את כוחך
אם את עושה קיסרי , את יכולה להישאר ערה ובן הזוג שלך יכול להיות שם

החסרונות של אפידורל הם:

מסיבות רפואיות, לא כולם יכולים לעבור אפידורל
יתכן שתצטרכי לתת לך נוזלים דרך צינור בזרוע שלך, ותצטרכי לבצע פיקוח על לחץ הדם שלך
את עלולה לאבד תחושה בשלפוחית ​​השתן ותזדקקי לקטטר (צינור) בשלפוחית ​​השתן שיעזור לך לעבור שתן
את עלולה לאבד את התחושה ברגליים במשך כמה שעות
זה עלול להאט את השלב השני של הלידה
אולי לא תוכלי לדחוף ותזדקקי לעזרה כדי ללדת
התינוק שלך יצטרך להיות במעקב צמוד במהלך הלידה שלך
בין אם יש לך אפידורל ובין אם לא משנה את הסיכוי לניתוח קיסרי.

סיכונים ותופעות לוואי

אפידורל יעיל ובטוח למדי. אבל יש כמה סיכונים.

יש נשים שמרגישות קר או מגרד.
מספר קטן של נשים מקבלות מעט או ללא הקלה בכאב.
יש נשים שמרגישות חולשות ברגליים; זה מתפוגג אחרי כמה שעות.
קיים סיכון מוגבר להזדקק למלקחיים כדי לסייע בלידה.
יש נשים שמפתחות כאב ראש רע 24 עד 48 שעות לאחר אפידורל.
קיים סיכוי קטן לפתח זיהום בעור.
לעתים רחוקות מאוד כמה נשים סובלות מפגיעה עצבית קבועה.

על מה כדאי לדבר עם הרופא או המיילדת שלך את יכולה לבדוק:

אם את יכולה לעבור אפידורל בבית החולים שבחרת או במרכז הלידה שלך
מהם הליכי האפידורל שלהם
סוג הקלה בכאב שעשוי להתאים לך ביותר
השפעות אפידורל לטווח ארוך 
ההשפעות לטווח ארוך טרם נחקרו היטב. רוב המומחים ממליצים שלא לקבל יותר משלוש זריקות ESI בתקופה של שנים - עשר חודשים.

זריקות סטרואידים אפידורליות (ESI) הן הליכים שכיחים לשיכוך כאבים המבוצעים ברחבי העולם, אך עדיין קיימת מחלוקת בנוגע לבטיחותן לטווח הארוך. על בסיס הספרות הנוכחית, סיבוכים רציניים לטווח הארוך הם נדירים אך עדיין יכולים לגרום לתוצאות הרסניות. האטיולוגיות הפוטנציאליות לסיבוכים ארוכי טווח הקשורות ל- ESI כוללות זיהום, דימום, השפעות אנדוקריניות, רעילות עצבית ופגיעה נוירולוגית. למרות ריבוי הספרות בנושא ESI, עדיין חסרים מחקרים המתייחסים באופן ספציפי לסיבוכים אפשריים לטווח הארוך. לכן יש צורך במחקר נוסף.

מהי זריקת אפידורל

 זריקת אפידורל היא זריקת תרופות לחלל סביב חוט השדרה, המכונה גם חלל האפידורל, כדי לספק הקלה זמנית או ממושכת מכאב או דלקת. המרחב האפידורלי הוא החלק החיצוני ביותר של תעלת השדרה. סטרואידים, חומרי הרדמה ותרופות אנטי דלקתיות מועברים בדרך כלל בזריקה אפידוראלית. ההזרקה עשויה להפחית כאב ונפיחות בשורשי עצב עמוד השדרה ובסביבתם, כמו גם סביב עצבים פגועים אשר עלולים להבריא עם הזמן.

הנחיות הדמיה, כגון פלואורוסקופיה (תמונות רנטגן מרובות) או טומוגרפיה ממוחשבת (סריקת CT או "CAT") עשויות לשמש כדי לעזור לרופא למקם את המחט בדיוק במיקום הנכון כדי למקד לאזור הספציפי הגורם לכאב כך המטופל יכול לקבל תועלת מקסימאלית מהזריקה. 

אפידורל כאבי גב 

זריקות סטרואידים אפידורליות (ESI) הן אפשרות טיפול נפוצה בצורות רבות של כאבי גב תחתון וכאבים ברגליים. הם שימשו במשך עשרות שנים ונחשבים לחלק אינטגרלי של ניהול לא ניתוחי של נשית ועל כאבים בגב התחתון .

הזריקה נקראת זריקת סטרואידים אפידורל מכיוון שהיא כוללת הזרקת חומר הרדמה מקומי ותרופות סטרואידים ישירות לחלל האפידורלי המקיף את חוט השדרה ואת שורשי העצבים.

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 3
thumbs-down3 0
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.