cross2
Bernadett מנהלת מותג

אם יש נושא לגביו מספר המיתוסים הוא רחב במיוחד, יהיה זה בוודאי הנושא של הריון. לא קשה להבין מדוע: עם כל ההתפתחות הרפואית והידע הקיים לגבי ההריון, עדיין רבים מתייחסים אליו בתור "נס משמיים". המנגנון המסביר באילו מצבים האישה עשויה להיכנס להריון אינו בהכרח ברור, מה גם שהוא תלוי בתהליכים המתרחשים בתוככי גופה ולא בהכרח ידועים. וכמובן, זוהי אחת הסוגיות שהתשובה לה תשפיע על חייה של האישה והקרובים לה יותר מכל. 

אז איך אפשר להיכנס להריון? ומה מגדיל לכך את הסיכויים? כדי לספק את התשובה לשאלות החשובות האלה, החלטנו לבחון כמה מיתוסים נפוצים.

הימים בהם אי אפשר (לכאורה) להיכנס להריון

העובדה הראשונה שאתן צריכות לזכור היא שאישה ממוצעת עשויה להיכנס להריון באינספור תרחישים ומצבים – כולל כאלו שנשים רבות סבורות שאינם מאפשרים הריון. קיים כיום מיתוס לגבי "הימים הבטוחים", אותם ימים בהם לכאורה הסבירות להיכנס להריון נמוכה עד בלתי קיימת. למרות שיש מועדים בהם סיכויי ההפריה הם אכן נמוכים יותר, בפועל האישה יכולה להיכנס להריון בכל אחד מימי החדש. כן, אפילו במהלך ימי המחזור החודשי.

מיתוס נפוץ נוסף נוגע לגלולות למניעת הריון, אשר עלולות – על פי חלק מהאנשים – לפגוע בפוריות של האישה בעתיד. התפיסה הזו אינה עומדת במבחן המציאות, כפי שמעידים אינספור מחקרים שבוצעו ברחבי העולם. האישה יכולה להיכנס להריון גם כאשר היא מקיימת יחסי מין בפעם הראשונה, ולחלופין גם אחרי שהווסת מופסקת (לרוב אחרי גיל ארבעים). נשים המשתמשות באמצעי מניעה אמנם מפחיתות משמעותית את הסיכויים להיכנס להריון, אולם הסיכוי הזה עדיין קיים.

תנוחה, אורגזמה ומה שביניהן

יש נשים הסבורות שהאופן שבו הן מקיימות יחסי מין משפיע רבות על הסבירות שלהן להיכנס להריון. גם כאן יש כמה אי דיוקים שחשוב להתייחס אליהם. ראשית, כל עוד נעשית חדירה של איבר המין הזכרי לגוף האישה והזרע נכנס לגוף האישה, יש סיכוי להיכנס להריון. האורגזמה הנשית אמנם משדרגת פלאים את החוויה בקיום יחסי מין, אבל לא משפיעה על אחוזי הכניסה להריון. 

ומה באשר לתנוחות? אמונה שגורה היא שיש תנוחות הנחשבות ל"ידידותיות" יותר מבחינת אחוזי ההפריה, ולעומתן כאלה שמקטינות מאוד את הסיכויים (למשל, קיום יחסי מין בעמידה). בפועל בכוחו של הזרע להיפלט עד לאזור תעלת צוואר הרחם בכל מקרה, בלי קשר לתנוחה בה בוחרים. כשהוא מגיע לאזור זה, הוא מסוגל לנוע באופן עצמאי עד אשר הוא פוגש את הביצית.

חשיבותה של סבלנות

יש נשים אשר מפלס הפאניקה אצלן עולה אחרי תקופה מסוימת בה הן ובני זוגן מקיימים יחסי מין ללא אמצעי מניעה, אפילו בתאריכים שאמורים להיות בעלי סיכויים גבוהים יותר, אולם לא מצליחים להיכנס להריון. חשוב להבין שכניסה להריון דורשת הרבה מאוד סבלנות, ושברוב המקרים יש צורך בכמה וכמה ניסיונות עד שמגשימים את החלום. לכן אין סיבה להיכנס לפאניקה אחרי חודש או חודשיים.

הנתונים מצביעים על כך באופן מובהק. כמחצית מהזוגות המנסים להיכנס להריון, יהרו תוך חצי שנה. כ-85% מהזוגות יצליחו להרות תוך שנה. אם בני הזוג מנסים להיכנס למשך שנה אך ללא הצלחה, מומלץ שיפנו לקבלת ייעוץ רפואי בשלב הזה.

תדירות קיום יחסי המין

יש זוגות אשר נמנעים לחלוטין מקיום יחסי מין מעבר למועד הביוץ, במחשבה שהבחירה הזו תגדיל את הסיכויים להפריה כשהם כן ישכבו. בפועל, זה לא ממש נכון. "התנזרות" מסוימת עלולה לפגוע בממד ההנאה שביחסי מין (שאסור לשכוח אותו גם כשהמטרה שלהם היא להיכנס להריון) ולהקשות על המעורבים. בדרך כלל מומלץ לקיים יחסי מין אחת ליומיים בערך, בימים הסמוכים למועד הביוץ.

מומלץ שיהיה לך בבית תמיד ערכה לבדיקה, לרכישה לחצי על הלינק >> בדיקת הריון   

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 2
thumbs-down3 0
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.