cross2
Bernadett מנהלת מותג

מה מותר ומה אסור לעשות בהריון

חודשי ההריון הם תקופה מורכבת ועמוסת לחצים. האישה הממוצעת חרדה לגורל ההריון והעובר שלה, תוך הקפדה יתרה על אורח חיים בריא ותקין ככל האפשר. אחד ההיבטים החשובים של כך הוא שבמהלך חודשי ההריון יש פעולות שמומלץ מאוד להימנע מהן, ואחרות שאסור לעשות בתכלית האיסור. במאמר הבא נציג בפניכם את האיסורים המרכזיים של חודשי ההריון.

תזונה

התפריט התזונתי של האישה בחודשי ההריון חייב להיות מוקפד. רצוי מאוד לאכול כמויות סבירות ולהקפיד על צריכה של אבות המזון השונים. תפריט עשיר "מדי" עלול להגדיל את הסיכויים לסיבוכים דוגמת סוכרת הריון, בעוד שאישה שמנסה להפחית את כמויות את המזון (למשל בצורה של דיאטה) עלולה לפגוע בתקינות ההריון ובהתפתחות העובר. נשים רבות מתגברות את התפריט התזונתי באמצעות תוספי תזונה נפוצים בהריון.

כך או כך, יש כמה מאכלים ומשקאות שחשוב מאוד להוציא מהתפריט במהלך חודשי ההריון. חשוב להימנע מצריכה של בשרים ודגים שאינם מבושלים מספיק, ועל אחת כמה וכמה נאים (סושי למשל), עקב החשש מזיהומים שונים. בכל הנוגע למוצרי החלב, יש להימנע ממאכלים שאינם מפוסטרים – מיונז ביתי, ביצים שלא בושלו מספיק וכדומה – עקב הסבירות שבמזונות מהסוג הזה יהיו חיידקי סלמונלה וליסטריה המסכנים את העובר.

כמובן שניתן ולעיתים אף מומלץ להיעזר בדיאטנית לצורך הרכבת תפריט מותאם אישית.

מה אסור לעשות בהריון בסיכון גבוהה

פעילות גופנית

למרות הקשיים הטבעיים הכרוכים בכך, כדאי מאוד שהאישה ההרה תהיה פעילה במידה כזו או אחרת. פעילות גופנית בדרגת עצימות סבירה, המותאמת למצבה של האישה וליכולות שלה, עשויה לחולל אצלה תמורות חיוביות מאוד. לעומת זאת, פעילות מאומצת מדי או אינטנסיבית למהלך ההריון עלול להיות מסוכנת.

האיסורים המרכזיים על נשים הרות בהקשר הזה הם על פעילויות גופניות המביאות לעלייה מאסיבית מדי בדופק ובטמפרטורת הלב, מה שאומר שכדאי מאוד שהאישה תימנע מפעילות בחוץ בימים הלוהטים של השנה. יש להימנע מתרגילים ישירים המפעילים את הבטן, דוגמת כפיפות בטן. את הספורט האתגרי חשוב להוציא מלוח הזמנים של האישה במשך כל חודשי ההריון, ולא קשה להבין מדוע.

עישון

עישון הוא פעולה שאינה מומלצת עבור כל אדם, בין אם גבר ובין אם אישה. בתקופת ההריון, העישון עלול להיות הרסני אפילו יותר. העשן מפחית בצורה משמעותית את החמצן שמקבל העובר, מה שעלול לפגוע בהתפתחות שלו ברחם ולהסב לו נזקים מסוגים שונים. העישון מגדיל בהמשך לכך את הסיכונים להפלה, ללידה מוקדמת, לוולד במשקל נמוך או אפילו לסיבוכים לאחר הלידה, דוגמת העלאת הסיכוי למוות בעריסה בחודשים הראשונים לחיי התינוק.

כמובן שגם סמים נחשבים למסוכנים במיוחד עקב הגדלת הסיכונים להפלות ולנזקים אחרים לעובר. 

אלכוהול

בתקופת ההריון חשוב להימנע באופן מוחלט משתייה של משקאות אלכוהוליים. החשש העיקרי, והדי מבוסס, הוא שהאלכוהול יחדור דרך השיליה, יגיע עד לעובר ויפגע בו בדרכים שונות, לרבות יצירת בעיות התפתחותיות או מומים. 

מכיוון שכיום לא ידוע מהי הכמות המינימלית הבטוחה עבור האישה ההרה, אם יש בכלל כמות כזו, ההמלצה הגורפת היא להימנע באופן מוחלט משתיית אלכוהול. כן, אפילו לגימה קטנה.

טיפולים

נשים רבות מקפידות לעבור טיפולים אסתטיים וטיפולי רפואה משלימה במהלך חייהן, אולם בתקופת ההריון עליהן להיזהר מאוד עם הטיפולים. בחלק הראשון של ההריון יש להימנע מעיסויים או טיפולי רפלקסולוגיה, למשל. אין להשתמש בתכשירים קוסמטיים שהאישה לא יודעת באופן מוחלט מה הם מכילים, כמו גם קרמים בהם רכיבים שעלולים להזיק לעובר: למשל ויטמין A בכמויות גדולות מדי.

מכשירי לייזר, מכשירים ייעודיים להצרת היקפים, החלקת שיער וטיפולי אפילציה הם מהטיפולים האחרים שחשוב להמתין איתם עד לסוף ההריון.

מה דעתכם על המאמר?
thumbs-up3 6
thumbs-down3 1
תגובות

© 2020 יוקאר פארם בע”מ. כל הזכויות שמורות.